Miks teleobjektiiv on maastiku pildistamisel oluline töövahend?

Maastiku pildistamisel peetakse enesestmõistetavaks lainurkobjektiivi kasutamist. Paraku on olukordi, kus vahemaad on niivõrd suured, et objektid jäävad pildile väga tillukestena. Objektiivide fookuskauguse juures ei tohi kunagi arvestada ainult pildinurga laiusega. Arvestada tuleb ka perspektiivi muutustega. Normaalobjektiiv e. 50mm fookuskaugusega objektiiv näitab ainukesena olukorda sarnaselt inimsilma kaudu nähtuna. Pildinurk on sellel peaaegu sama kui inimesel ühe silmaga vaadatuna (tingimusel, et kasutate täiskaader sensoriga kaamerat) ja ka pildil olevate objektide vaheline vahemaa tundub sarnane silmaga nähtule. Lainurk objektiiv näitab küll laiemat pildinurka, kuid samas muudab perspektiivi objektide vahemaa mõttes tugevalt väljavenitatuks. Teleobjektiiv käitub risti vastupidiselt. Vahemaad objektide vahel tunduvad lühemad ning kaugemal olevad objektid näivad suuremana, kui need tegelikult on. Artikli juuresolevalt fotodelt on näha kuidas samast paigast pildistatud maastik on pildil perspektiivi mõttes väga erinev.

Siinkohal ei pea autor üldse silmas seda, et maastikufotot peaks tegema moonutuste minimiseerimiseks vaid normaalobjektiivi kasutades. Tegelikult tuleb ära kasutada võimalused mida erinevate fookuskaugustega objektiivid tekitavad. Fotograafi oskused näidata ümbritsevat keskkonda teistsugusena, on just see mida temalt oodatakse.

 

Nikon D810 24mm; 1/1000; F/5.6; ISO 125

Foto on pildistatud objektiiviga mille fookuskaugus on 24mm. Pildi perspektiiv tekitab tunde, et vahemaa võttepaiga ja Fahle maja vahel tundub meeletu (tegelikult on linnulennult kaugus Fahle majani 4km). Avar vaade, kuid kui juhtida tähelepanu eelpool mainitud Fahle hoonele, siis see on pildid kujutatud üliväikesena.

 

Nikon D810 70mm; 1/800; F/5.6; ISO 125

Fotol on objektiivi fookuskaugus 70 mm. Fahle hoone jääb nüüd kahest korstnast vasakule ja see on ka väga loomulik vaade võrreldes palja silmaga nähtuga.

Nikon D810 200mm; 1/500; F/5.6; ISO 125
Nikon D810 400mm; 1/1600; F/5.6; ISO 250

Kaks viimast fotot toovad Fahle kompleksi ja kaks kõrguvat korstent hästi esile. Siin ei ole enam kahtlustki millele fotograaf tähelepanu suunab. Hoone asub tsentraalselt pildi keskel ja on kujutatud piisavalt suurena.

Nikon D810 800mm; 1/1000; F/5.6; ISO 160

Fotol on juba tegemist 800mm fookuskaugusega. 4 kilomeetri kauguselt pildistades mahub kaadrisse vaid Fahle maja ning perspektiiv on nii kokkusurutud, et jääb mulje nagu hoone asuks kitsukesel maaribal Ülemiste järve ja Tallinna lahe vahel. Hoopis teistsugune ja erakordne vaade.

Seepärast ei tohiks maastike pildistades piirduda vaid lainurkobjektiividega. Päästke lahti enda loomingulisus. Seepärast soovitame lisaks lainurgale maastike pildistamiseks ka suumiga teleobjektiivi. Parim vahemik selleks on 70-300mm fookuskaugust. Seepärast sobiks väga hästi täiskaader sensoriga kaamerale mõeldud suumobjektiiv Nikkor AF-P 70-300mm f/4,5–5,6E ED VR ,mis katab kõige magusama osa just maastikupildistamise vajadusteks. Sarnane objektiiv on Nikonil valmis pakkumiseks ka poolkaader sensoriga kaamerate tarbeks NIKKOR AF-P DX 70-300mm f/4.5–6.3G ED VR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *